•  Anasayfa  •  Haber Arşivi  •  Galeri  •  Hesabınız  •  İletişim  •
  Taşova Eğitim ve Sosyal Kalkındırma Vakfı Sitesine Hoşgeldiniz...

 ATATÜRK“Gerçek kurtuluş ancak cehaletin ortadan kaldırılmasıyla olur.
Cehalet kaldırılmadıkça toplum yerinde kalıyor demektir, yerinde duran bir şey ise geriye gidiyor demektir.”

Gazi M. Kemal ATATÜRK

 Menü
 
 Taşova Tarihçesi
 Vakıf Kuruluşu
 Yönetim Kurulu
 SİZİNDE BİR ÖĞRENCİNİZ OLSUN
 Vakfın Amacı
 Vakıf Senedi
 Egitim Linkleri

· Turistik Yerler
· Yeşilırmak
 MEB Haber

 
www.tekva.org.tr: TEKVA

Bu Konuda Ara:   
[ Ana Sayfaya Git | Yeni Bir Konu Seçin ]

TEKVA Bu Yıl 80 Üniversiteli Öğrenciye Burs Verecek.
TEKVA

    İlçemizde 1998 yılında kurulan Taşova Eğitim ve Sosyal Kalkındırma vakfı (TEKVA) 14.11.2016 Pazartesi günü vakfın hizmet binasında toplandı.

    Toplantıya vakıf başkanı  Özkan AĞIŞ, Başkan yardımcısı Salih Zeki GÜLTEKİN, Özgür AĞIŞ, Hayrullah AĞIŞ, Ali Rıza AĞIŞ ve Naci KONYAR katıldı. Tüm öğrenci başvurularının incelendiği toplantıda 80 üniversite öğrencisine burs verilmesi kararı alındı.

    Burs gelirlerinin çok büyük bir bölümünün AĞIŞ Ailesi tarafından karşılanacağını belirten Özkan AĞIŞ vakıf gelirlerinin tüm halka yayılmasının gerektiğini belirtti. Vakfa gelir getirecek kaynaklar konusunda fikir alış verişinde bulunuldu.

Kaynak Haber:
Erhan Gündüz

 

 

Tarih: 14.11.2016 Saat: 18:52 (741 okunma) (Devamı... | 1342 byte kaldı | yorumunuz? | Puan: 0)
============= ÖNEMLİ DUYURU =============
TEKVA

============= ÖNEMLİ DUYURU =============


Türkiye ‘ nin en önemli sorunu ‘’Eğitim Sorunudur’’. Yurdumuzda, anayasal açıdan bir devlet görevi sayılan parasız ve zorunlu eğitimin, harcanan bunca çabalara rağmen yeterince sağlanamamış olduğu da bir gerçektir. Parasız eğitim sorunu, Cumhuriyetten bu yana hep Hükümetlerimizin omuzlarına yüklenmiştir. Devletimizin yüklendiği bu ağır görevin taşınmasında, mali durumu daha iyi olan vatandaşlarımızın, iş adamlarımızın ve aydınlarımızın katkılarına ihtiyaç vardır. İşte, 1998 yılında temeli atılan TEKVA, bu duygu ve düşünceler üzerine kurulmuştur. Taşova Eğitim ve Sosyal Kalkındırma Vakfı (TEKVA), gençlerimize, biraz daha kaliteli eğitim olanakları sağlamak, bilgi ve eğitimlerini geliştirmek ve onları gelecek yıllarda, Taşova’nın eğitim ve kalkınmasında, gönüllü olarak çalışmaya özendirme misyonunu yüklenen bir sivil toplum kuruluşudur.

Kurucularımızdan yönetime ve yönetimden yeni nesillere, adeta kutsal bir emanet olarak görevini sürdürecek olan TEKVA, Taşova’yı seven ve sorunlarına karşı duyarlılık gösteren hayırseverlerimizin bağışlarını, ihtiyacı olan başarılı öğrencilere aktaran, yani, bağışlayanlarla yardım alanlar arasında köprü olan bir hayır kurumudur. Bu işlevi yerine getirirken, bir yandan vakıf gelirlerini olabildiğince arttırma çalışmaları yapar, diğer yandan da bu gelirlerin, sosyal sorumluluğunun bilincinde olan başarılı üniversite öğrencilerine ulaştırmasını sağlar. Bütün bu işleri, 3294 sayılı Sosyal yardımlaşma ve dayanışmayı teşvik kanunu çerçevesinde ve kendi kuruluş tüzüğüne uygun olarak yapar. Yani vakıf, bir emme-basma pompa gibi çalışır. Ne kadar bağış toplayabilirse o kadar çok eğitim desteği sağlar. Vakfın, burs başvurularının tamamını karşılayacak kadar geliri yoksa, seçmelerini aşağıdaki öncelik sırasına göre yapar:

1-Öğrencilerin vicdani sorumluluk anlayışı ve sosyal sorumluluğa katılması,

2-Maddi desteğe ihtiyaç durumu

(Ailenin maddi durumunun zayıf olması)

3-Üniversite ve yüksek okul başarı belgesi

(Her dönem için ayrı ayrı verilmelidir.)

TEKVA’nın ana gelir kaynağı bağışlardır. Ne kadar çok bağış yapılırsa başvurulardan, o kadar öğrenci seçilir, TEKVA’nın kuruluş sermayesi ve bağışların dışında bir geliri olmadığına göre, gelecek nesilleri de düşünerek, eğitim desteği alan öğrencilerimizin vicdani sorumluluklarını ortaya koymalarını, son derece önemli ve gerekli görüyoruz. Vakfımız bu şekilde başarılı olacak, gelirleri de süreklilik arz edecektir. Bütün öğrencilerimizin, vicdani sorumluluk belgesi ve başarı gibi koşulları anlayışla karşılayacaklarına inanıyor, yüksek öğretimlerinin başarılı olmasını diliyorum.

Özkan AĞIŞ

TEKVA

Kurucular Kurulu Başkanı

           Ve

Yön. Kur. Başkanı

 

Tarih: 14.02.2014 Saat: 16:50 (1575 okunma) (yorumunuz? | Puan: 0)
TEKVA'NIN 16. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ KUTLAMA TOPLANTISI BAŞARILI OLDU
TEKVA

TAŞOVA EĞİTİM VE SOSYAL KALKINDIRMA VAKFININ (TEKVA) 16. kuruluş yıldönümü kutlama yemekli toplantısı, kaymakamımız Sayın Engin UYSAL’ın ve Belediye Başkanımız Sayın Özgür ÖZDEMİR’in teşrifleriyle, parti temsilcilerinin, milli eğitim temsilcilerinin ve Taşovalı davetlilerinin katılımlarıyla 27 Ocak 2014 P.ertesi günü Taşovada Çamlık restoranda yapıldı.
Toplantıda, TEKVA’nın kurucusu ve 8.dönem Yönetim Kurulu Başkanı Özkan AĞIŞ, Taşova Kaymakamı Sayın Engin UYSAL, Taşova Belediye Başkanı Sayın Özgür ÖZDEMİR birer konuşma yaparak TEKVA’nın, geçen 15 yıl içinde yaptıklarını özetlediler.
TEKVA Yön. Kur. Bşk. Özkan AĞIŞ konuşmasında aşağıdaki hususları vurguladı:
TEKVA 15 yıl içinde, yükseköğrenimdeki 700 öğrenciye eğitim desteği sağlamıştır. Halen de 177 öğrenciye bu destek verilmektedir. Ancak, TEKVA’nın yeni yönetimi, eğitim desteğinin, daha çok birkaç kişinin fedakârlığı ile yürümekte olduğunu gözlemlemiş ve TEKVA gelirlerinin üçte birinin AĞIŞ’lar tarafından sağlandığını fark etmiştir. Bunun Taşova’ya yayılması, AĞIŞ’larla sınırlı kalmaması ve BAĞIŞ’larla gelişmesi şarttır. Vakıf gelirlerinin veya bağışlarının TAŞOVA’ nın bütün kesimlerini içine alacak şekilde genişletilmesi ve süreklilik kazanması esastır. Taşovalıların yapabileceği bağış miktar ve sayısını arttırırken, TEKVA’ dan eğitim desteği alan öğrencilerinde eğitimlerini tamamladıktan sonra, aldıkları bursları geri ödeyecekleri ve böylece de gelecek yıllarda öğrencilere verilecek yeni burslara kaynak sağlanması sistemi getirilmiş. Bu maksatla, halen TEKVA’ dan burs alan yüksek öğrenim öğrencilerini, bundan sonra bursun devamı için birer ‘’Vicdani Sorumluluk Belgesi’’ hazırlayacak şekilde ve bunu, yüksekokuldan alacağı  başarı belgesi ile birlikte TEKVA’ ya sunacaklardır. Böylece de, gelecek yıllarda yüksekokulda okuyacak kardeşlerine imkân ve kaynak sağlamış olacaklardır. Toplantıya katılan davetliler bu yeni sistemi oybirliği ile onaylamışlardır. 2014 yılı içinde, bursların devamı bu belgelerin TEKVA’ ya teslim edilmesine bağlı olacaktır.
TEKVA’ ya sağlanan eğitim desteğinin arttırılması ve yeni kaynakların sağlanması için yapılan heyecan verici konuşmaların sonunda 2014 yılı, Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında, aşağıdaki hayırsever Taşovalılar, burs verme taahhüdünde bulunmuşlardır:
 
 
 
 
2014 YILI İLK (6) AYI İÇİN BURS DESTEĞİ TAAHHÜDÜNDE BULUNANLAR     
Özkan AĞIŞ _____________________ 15 Öğrenci
Nur AĞIŞ TUCKER   ______________  5 Öğrenci
Gül AĞIŞ________________________ 5 Öğrenci
Özgür AĞIŞ ve OĞULLARI_________  25 Öğrenci
Tekin SOBACI____________________ 10 Öğrenci
Bedir TORUN ve Oğul______________ 10 Öğrenci
Özgür ÖZDEMİR___________________ 6 Öğrenci
Cumhuriyet İlkokulu Öğretmenleri______ 3 Öğrenci
Yatılı İlkokul Bölge Okulu_____________ 3 Öğrenci
Uğur UYSAL______________________  3 Öğrenci
Hüseyin TAŞOVA__________________  2 Öğrenci
Baltaş İnşaat______________________  2 Öğrenci
Karadenizliler Kültür Derneği__________  2 Öğrenci
Ömer ARDIÇ______________________   2 Öğrenci
Ahmet ATAMTÜRK_________________  1 Öğrenci
Özkan AĞIŞ İlkokulu Öğretmenleri_____  1 Öğrenci
Emin AYDIN_______________________  1 Öğrenci
Mithat YILMAZ_____________________  1 Öğrenci
Ömer ÖZALP______________________  1 Öğrenci
Mustafa KORKMAZ_________________  1 Öğrenci
Hüseyin BAŞ______________________  1 Öğrenci
Muharrem GÜNGÖR_______________    1 Öğrenci
Necmi AYTAŞ_____________________   1 Öğrenci
Erdem YILMAZ____________________    1 Öğrenci
                                                      _______________
                                                               103 Öğrenci
TEKVA, bu hayırsever Taşovalılara teşekkürlerini sunar.
2013 yılında burs almış olan öğrencilerimiz başarı ve ‘’Vicdani Sorumluluk Belgelerini’’ TEKVA’ya verirlerse bursları 2014 yılı haziran ayı sonuna kadar devam edecektir.
Bütün öğrencilerimize duyurur, başarılarının devamını dileriz.

Özkan AĞIŞ
TEKVA
Yönetim Kurulu Başkanı

Tarih: 03.02.2014 Saat: 11:50 (1517 okunma) (yorumunuz? | Puan: 0)
DUYURU
TEKVATEKVA Eğitim Desteği, üniversite öğrencilerini, daha çok çalışarak, başarılı olmaya teşvik amacıyla verilmektedir. TEKVA’dan eğitim desteği alabilme koşulları yeniden tespit edilmiştir. Bu koşullar, ekli ‘’Eğitim Desteği Yönetmeliğ’’inde açıklanmıştır. Kasım ve Aralık / 2013 te TEKVA’dan eğitim desteği alan 177 üniversite veya yüksek okul öğrencisinin, 2014 yılında da eğitim desteği alabilmesi için:

• Formu linkte verilmiş olan ‘’Vicdani yükümlülük belgesi’’ doldurulup imzalanması ve velisine kefil olacak devlet memuru, bordrolu işçi veya esnafın imzası.

• Birinci sömestrinin sonunda, Rektörlük veya Dekanlık tarafından tasdikli başarı notlarının TEKVA’ya gönderilmesi gerekmektedir.

• Eğitim desteğinin eğitim yılı içinde devam, ekli eğitim yönetmeliğine uyulması halinde mümkün olabilecektir.

Bütün öğrencilerimize duyurur başarılar dileriz.

TEKVA YÖNETİM KURULU adına

Özkan AĞIŞ
Başkan

Tarih: 23.01.2014 Saat: 15:28 (1501 okunma) (yorumunuz? | Puan: 2.33)
TEKVA 9.dönem Yön. Kur. Bşk. ve Kurucular Kurulu Başkanı Mesajı
TEKVADeğerli Taşovalılar, sevgili hemşerilerim,

1998 yılında kurulmuş olan TAŞOVA EĞİTİM VE SOSYAL KALKINDIRMA Vakfı (kısaltılmış adıyla TEKVA) mütevazi imkanları ile ve yönetim kurulu üyelerinin olağanüstü gayret ve fedakarlıklarıyla, 15 yıldan beri Taşova’mıza hizmet sunmaya devam etmektedir. Benim, kardeşim Özkan AĞIŞ’ın ve rahmetli Halil Yılmaz’ın öncülüğünde ve Kurucular Kurulu diğer 11 üyesinin gayet ve katkıları ile kurulmuş olan TEKVA, ilk yıllarda beklenenin altında hizmet verirken, özellikle son (4) yıl içinde olağanüstü bir başarı göstermiştir.

Başarı grafiği TEKVA Web sitesinin kapak sayfasında gösterilmiştir. Yeğenim Ali Rıza AĞIŞ’ın başkanlığında çalışan geçen 4 yılın Yönetim Kurulu, fedakarca çalışmaları ile girişimcilikleriyle, eğitimi geliştirme heyecanları ile her türlü takdirin üzerinde bir başarı göstererek, 2013 yılı sonunda, 177 üniversite öğrencimize, eğitim desteği sağlamışlardır. Kendilerine, TEKVA Kurucu Başkanı olarak şükranlarımı sunuyorum.

Bu başarıyı yakalayan Ali Rıza AĞIŞ ve Yönetim Kurulu arkadaşları, TEKVA’nın 8. genel kurulunda, hepimizi şoka sokan bir açıklama ile işlerinin yoğunluğu nedeniyle, yeni faaliyet döneminde görev almak istemediklerini ifade etmişlerdir. Genel Kurul üyelerinin tüm ısrar ve baskılarına rağmen kararını değiştirmemişlerdir. Bunun üzerine, Divan Başkanı olarak, TEKVA Başkanlığına talip aday olup olmadığını sordum. Genel Kurul üyelerimizden hiçbiri böylesine büyük sorumluluğun altına girmek istemediler. Hatta bazı üyeler TEKVA’nın kapatılmasını önerdiler. Kurucu Başkan olarak, 15 yıldan beri çocuğum gibi bakıp büyüttüğüm vakfın kapanmasına gönlüm razı olmadı. Bir an için, üniversitede okumakta olan Taşova’lı gençlerimizi düşündüm ve yaşım 80’e merdiven dayadığı halde, ısrarlara dayanamayarak, Başkanlık sorumluluğunu üstlendim.

Bu ağır görevi, selefim Ali Rıza Ağış kadar başarılı götürebilmem için siz sevgili Taşova’lıların maddi ve manevi desteğine ihtiyacım var. Önceki yönetim bize sadece 356 TL para ve 177 öğrenci devretmiştir. TEKVA Sitesinde ki gelir tablosuna baktığımızda gelirler daha çok AĞIŞ’lardan ve eşya piyangosuna dayanmaktadır. Eşya piyangosu, Taşova’da bazı çevrelerce, Özgür Market ve Mobilya’nın reklamı gibi algılandığı için, yeni yönetim, piyango düzenlememe kararı almıştır. Ayrıca, TEKVA Sitesinde, kime ait olursa olsun, reklamlar kaldırılacaktır. TEKVA ne bir ticari kuruluşun, ne de bir siyasi partinin vakfı değildir. Pek yakında, TEKVA kendi ofisine taşınacaktır.

TEKVA Bağımsız ve bağlantısızdır ve bütün siyasi partilerimize aynı mesafededir. Bundan sonra Ticari Kuruluşların ve siyasi partilerinizin sadece haberleri yayınlanacaktır. Fotoğraf olarak da, vakfınıza 1 öğrenci ve fazla eğitim desteği bağışlayan sevgili hemşerilerimizin ve de öğrencilerimizin fotoğrafları yayınlanacaktır. Sevgili Hemşerilerim, Rahmetli Halil YILMAZ ağ